Lampa stołowa PH 3/2 chromowana na wysoki połysk - 40W, E14, IP20 - LOUIS POULSEN
Opis
Opis produktu :
Oprawa została zaprojektowana w oparciu o zasadę odblaskowego systemu trzech kloszy, który kieruje większość światła w dół. Klosze wykonane są z dmuchanego, trójwarstwowego szkła opalowego, które od góry jest błyszczące, a od spodu piaskowane matowe, co zapewnia miękki i rozproszony rozsył światła.
Cechy charakterystyczne:
- Materiał: Klosze z dmuchanego białego szkła opalowego, korpus i zawieszenie z jasnego, chromowanego mosiądzu.
- Przełącznik: Na przewodzie
- Typ przewodu: Czarny plastik z wtyczką.
- Oprawa E14, maks. 40 W.
- 220-240V/50-60Hz
- Długość przewodu: 2,1 m.
- Kolor: chromowane na wysoki połysk, biały
- Wymiary: patrz schemat
- Styl klasyczny
Poul Henningsen - designerPoul Henningsen (1894 - 1967) urodził się w Kopenhadze w Danii, gdzie studiował inżynierię i rozpoczął karierę jako architekt. Kiedy jego zainteresowania szybko przeniosły się na oświetlenie, stworzył jedne z najbardziej kultowych lamp XX wieku, wciąż bardzo poszukiwane do dziś. W 1924 roku Henningsen rozpoczął trwającą całe życie współpracę z Louisem Poulsenem. W tym samym roku zaprojektował lampę Paris, która zapoczątkowała radykalną zmianę w sposobie modelowania światła, tak aby komfort był pośredni i miękki. Dla Henningsena oświetlenie stało się kluczowym elementem kształtowania przestrzeni i tworzenia atmosfery, która sprawia, że ludzie czują się dobrze. Od tego czasu Henningsen badał relacje między światłem, cieniem, blaskiem i kolorem, opracowując teorie, które do dziś stanowią podstawę projektowania Louisa Poulsena. Od założenia w 1874 roku firma opiera swoją pracę na teoretycznych podstawach skandynawskiego wzornictwa, dla którego forma podąża za funkcją. Louis Poulsen nieustannie rozwija produkty zaprojektowane tak, aby odbijały i wspierały rytm naturalnego światła. W latach pięćdziesiątych Henningsen zaprojektował metalową lampę wiszącą PH 5 (1958), poprawiając wydajność chromatyczną źródła światła poprzez wprowadzenie odcieni czerwieni i błękitu, które integrują kolor w odpowiednich obszarach widma chromatycznego, gdzie oko jest mniej wrażliwe . W rezultacie światło w obszarach żółto-zielonych jest bardziej przytłumione. Pochodzący z 1958 roku równie słynny PH Artichoke został zaprojektowany dla modernistycznej restauracji w Kopenhadze, Langelinie Pavillonen. Oprawa jest już dostępna w katalogu w oryginalnej miedzianej wersji oraz wielu innych wykończeniach. W swojej karierze Henningsen projektował także meble i fortepiany. Niektóre projekty opracowane w latach 1929-1950 są obecnie sprzedawane przez duńską firmę PH Furniture & Pianos, w porozumieniu z majątkiem projektanta. W szczególności siedzenia stworzone w latach 30. XX wieku miały na celu zagwarantowanie komfortu i doskonałych parametrów estetycznych. Zastosowanie rur stalowych pozwoliło Henningsenowi osiągnąć nowoczesne efekty, jak w przypadku kultowego krzesła PH (1932) i stołka PH Snake (1932), który może pełnić funkcję taboretu lub stolika kawowego, ale także jako stojak- sam mebel. |
Historia produktu:
Poul Henningsen zaprojektował system trzech odcieni już w latach 1925-1926. Pierwsze lampy wykorzystujące ten system zostały zaprojektowane przez firmę PH we współpracy z Louisem Poulsenem na wystawę w Paryżu. Ta współpraca trwała aż do jego śmierci w 1967 roku. Przez całe życie PH starał się tworzyć światło nieoślepiające, kierować światło tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne i tworzyć miękkie cienie, wykorzystując żarówki jako źródło światła. Lampa PH 3/2 Table należy do rodziny lamp z trzema kloszami, która liczy obecnie 30 lamp, w tym trzy do użytku na zewnątrz. W ten sposób firma PH nie zaprojektowała tylko światła, ale cały system – na przestrzeni lat wyprodukowano około tysiąca różnych modeli. Na tę szeroką ofertę składały się lampy stołowe, podłogowe i ścienne, a także szereg różnych żyrandoli, które w latach 30-tych były bardzo popularne do oświetlania prywatnych domów z wysokich sufitów. Możliwości kombinacji było niezliczona ilość. Światła były dostępne w różnych kolorach, a także w różnych rozmiarach. Pierwsze klosze wykonywano z metalu z malowanym spodem na kolor biały, złoty lub srebrny – w zależności od tego, czy pożądane było światło rozproszone, ciepłe, czy zimne. Później w systemie trzech odcieni wprowadzono szkło. Oprócz światła skierowanego w dół, pomieszczenie oświetlały szklane lampy. PH był pierwszą osobą, która zastosowała naukowe podejście do światła i oparła się na spirali logarytmicznej. Stosując konstrukcję opartą na spirali logarytmicznej uzyskano równomierny rozkład światła na całej krzywiźnie klosza. Równomierny rozkład światła w połączeniu z rozproszonym odbiciem przez szybę umożliwił kontrolę odblasków i cieni. Każdy klosz w równym stopniu zmniejsza ilość światła, ze względu na odległość od źródła światła. Numery modeli lamp PH odnoszą się do rozmiaru klosza. Każdy górny odcień miał odpowiedni zestaw środkowych i dolnych odcieni. W „czystych” modelach, takich jak 2/2, górny odcień ma rozmiar około 20 cm, z odpowiadającymi mu dolnymi odcieniami. Stół PH 3/2 składa się z górnego klosza o długości około 30 cm, ale zastosowano dolne odcienie z modelu 2/2. Te modele „hybrydowe” wprowadzono ze względu na chęć zawieszenia zawieszek na niższych wysokościach. W systemie zastosowano także lampy ścienne, stołowe i podłogowe.
Dane techniczne
Producent : | Louis Poulsen |
Źródło światła : | żarówka 1xE14 |
CRI-wskaźnik oddawania barw : | nie dotyczy |
Moc oprawy [W] : | 40W |
Zasilanie : | 220-240V/50-60Hz |
Temp barwowa : | nie dotyczy |
Dostępne kolory : | high lustre chrome plated, white ( chromowany na wysoki połysk, biały ) |
Materiał : | Klosze z dmuchanego białego szkła opalowego z płytą górną i korpusem z jasnego chromowanego mosiądzu i stali |
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.